Taliesi – Art & Music

Jak si vytvořit živou videonahrávku

Dnes bych vám ráda představila svá nová videa a také vám ukázala, jak je tvořím a s jakou technikou pracuji. Můžete tak získat základní náhled na tvorbu videa a audia a zjistit, jak si vytvořit vlastní videoklipy.

Dnes se zaměřím na živé nahrávání, které jsem nyní zkusila poprvé. Kromě živé nahrávky se dá vytvořit také studiová s následným videem. V krátkosti vám představím oba typy tvorby videoklipů, které používám.

1. Studiová nahrávka (multitrack) a následné video

Formou studiové nahrávky vznikl třeba můj videoklip Do lesů. Můžete se na něj podívat zde.

Výsledek obrázku pro audition multitrack

Audio
Funguje to tak, že jako první si doma nahraji všechny stopy do nahrávacího programu. Říká se tomu multitrack – multi nahrávka více stop. Já používám balíček Adobe a program Adobe Audition. Existují také programy zdarma nebo levnější programy (Audacity apod.). Nahraji stopu bubnu, kytary, zpěvy. Je třeba, aby do sebe jednotlivé stopy seděly  – proto je vhodné používat metronom, který je součástí programu a nastavení latence na 0 (čas prodlevy) – umožňuje to například program ASIO4ALL.  Nutností je mít správně nastavený externí mikrofon. S vestavěným pc mikrofonem dobrou nahrávku nepořídíte. Já používám USB mikrofon Shure. Dobrá obdoba je také Rode nebo Yeti.

Video
Po úpravě stop si můžete nahrávku uložit. Vhodným formátem je wav. Já si v tomto případě vytvořila také mp3, kterou jsem si nahrála do telefonu a vyrazila s ní a foťákem ven. Mp3 jsem si pustila z telefonu a hrála a zpívala do rytmu hudby. Přitom jsem pomocí stativu a zrcadovky nahrávala různé videosekvence sama sebe, poté i doprovodné záběry přírody nebo lidí. Zvuky videí je vhodné v následném video programu úplně utišit a použít jen první studiovou nahrávku v kvalitě wav.

Dáme vše dohromady – postprodukce
Pro výsledný videoklip budete potřebovat video program. Já používám Adobe Premiere. Jednoduchou obdobou je pak Windows Movie Maker a další. Do programu vložíte audio stopu a video stopy. Ty můžete jednoduše stříhat, překládat přes sebe, zkracovat, prodlužovat. Většina programů je velmi intuitivních a mě třeba stačí jen používání tlačítka „C“ pro vytvoření střihu. Důležité je, aby na sebe audio a videonahrávky seděly, obzvláště pokud jste ve videu vy, jak zpíváte či hrajete. K tomu se používá třeba takový trik, že při nahrávání audia a videa tlesknete. Při postprodukci pak jen sladíte tlesknutí z videa i audia přes sebe. Zvuky z videa ztišíte a necháte jen zvuk z kvalitní audio nahrávky. Sekvenci tlesknutí před videoklipem můžete poté smazat.

Vyplatí se trpělivost a smysl pro detail k vychytání těch správných milisenkund audia i videa. V případě živé nahrávky je to jednodušší a o té si povíme nyní.

 2. Živá nahrávka + živé video

Tímto stylem jsem vytvořila nahrávku Bubnování a Plameny zahřejí, které můžete shlédnout níže. Na rozdíl od multitracku, kdy audio a všechny jeho stopy připravujeme v klidu studia a máme mnoho času si s tím vyhrát, zde máme jen jeden pokus a jen jednu stopu. Jedná se pořízení živého záznamu z hraní. Já zde potřebovala kvalitní mikrofon, zrcadlovku a sebe a hudební nástroj 🙂

Mikrofon
Jak jsem již zmínila, používám USB mikrofon Shure. Tyto mikrofony většinou používáme k zapojení do počítače a následně audio programu. Já ale chtěla jít ven, netahat s sebou počítač a celé si to odlehčit. Jak na to?
USB mikrofony se dají zapojit i do telefonu. Kabel mikrofonu má ale koncovky USB/mikroUSB, kdy USB zapojíme do pc a mikro-USB do mikrofonu. Musela jsem si tedy pořídit redukci z USB na mikro-USB. Jedno mikro-USB tak zapojíme do mikrofonu a druhé do telefonu. U telefonů Iphone je to jednodušší, jelikož výrobci dodávají přímo kabel s mikro-USB/lightning.
Důležité je najít tu správnou aplikaci, která podporuje zapojení externího mikrofonu. Většina výrobců má svou vlastní aplikaci. U Shure je to třeba aplikace Motiv. Dalším volnou aplikací s podporou externího mikrofonu pro telefon, která nahrává i video je Open Camera. (návod zde)

Takže vypadá to asi takto:

Foťák
Dalším vybavením je pak kvalitní fotoaparát (dnes už možná i lepší fototelefon) a stativ. Já si pořídila zrcadlovku Canon 6D mark II, po které jsem už dlouho toužila. Mám k ní pevný objektiv 50 mm, který je skvělý díky vysoké světelnosti a ohniskové vzdálenosti podobné lidskému oku (55 mm), tím pádem pro něj více přirozená a přitažlivá. Navíc mě zaujala možnost použití Slow motion videa, tedy videa, které pořizuje 50 snímků za sekundu – dá se dvakrát zpomalit a stále bude mít kvalitu klasického videa (25 fps) a vytvoří tak krásný zpomalený efekt.

Nahrávání
Když jsem na místě natáčení, stačí spustit nahrávání na telefonu a foťáku. Po spuštění obou nahrávání je dobré si tlesknout nebo vydat nějaký zvuk jak jsem již výše zmínila.
Když budete mít video nahrávku (s nekvalitním audiem z foťáku) a kvalitní audio z USB mikrofonu ve video programu v pc, stačí tyto dvě tlesknutí napasovat na sebe a je jasné, že pořízený zvuk i video na sobě budou sedět. Nekvalitní zvuk z foťáku pak stačí ztišit či vymazat a ponechat jen kvalitní audio. 
Nahrávat můžete několikrát, zkoušet různé nastavení techniky, úhly. Také své vlastní nastavení a projev – vesele,energeticky, ležérně a podobně – jakkoli jaký je váš styl.

Postprodukce
Ve video programu opět sloučíme nahrané audio z mikrofonu a video z foťáku (kde po sesynchronizování obou těchto výstupů vymažeme nekvalitní audio pořízené foťákem.) Doma si do nahrávky můžete přidat další nástroje či přidat doprovodná videa. Já použila nahrané Slow motion videa, a záběry z lesa.

A tohle jsou mé výtvory! 🙂

V nějakém příštím článků vám o nahrávání povím ráda podrobněji.

Plameny zahřejí – živá nahrávka

Lesní bubnování – živá nahrávka
Do lesů – videoklip (nahrání hudby + následné video)

Taliesi

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *